23. února 2008

Pošmourným Polskem

Na úvod hádanka - dům na obrázku je:

a)tajný archiv FBI v Brně
b)novostavba kulturního centra v České Rybné
c)Fakulta chemie a biologie v Gliwicích

C je správně :-) V této budově se totiž v Polsku zkoumá, jak bude růst obilí, když ho pohnojíte novým, právě vymyšleným chemickým hnojivem. Po chodbách jsou rozmístěné inkubátory a v nich za přísného dohledu roste obilí, macešky a jiné rostlinstvo :-)

Gliwice je na jednu stranu město jako každé jiné. S náměstím a radnicí...

... s kostelem ...

... s parkem s náhodně pohozenými kameny v korunách stromů ...
... s botanickou zahradou.
Něco je však přeci jen jiné. Ve vzduchu je neustále cítit uhlí. Jak by taky ne, však uhelné doly a velké továrny jsou v polském Slezsku na každém kroku. Ulice špinavé, neuklizené a neupravené, domy zchátralé, skoro nikde se nic nestaví a neopravuje. 15% nezaměstnaných obyvatel je velkým důvodem, proč spousta Poláků pracuje v létě na farmách po celé Evropě...


31. srpna 1939 večer se četa německých vojáků převléká do uniforem polské armády. Nákladním autem přijíždí k německému vysílači v Gliwicích, který hlídají něměčtí vojáci. Po fingovaném přepadení zůstavají na místě ležet mrtví němečtí vojáci. Ráno se v novinách hned na titulní stránce objevuje velký článek o přepadení německých vojáků polskou armádou. Odveta německé armády na sebe nenechá dlouho čekat. Začíná druhá světová válka... (vysílač je taková ta malá čárka na obzoru :-) )
Plesové šaty, smoking ... Hurá na ples :-) Bal chemika 2008 neboli oficiální ples Fakulty chemické v Gliwicích právě začíná :-) Oproti českým plesům je tu několik malých detailů : místo polky se tančí polonéza, občas taněčníci při tanci zakopávají o z podlahy uvolněné dlaždice (ples se totiž koná v budově místní menzy :-) ) a nikde se nepije alkohol, na baru se prodává jen nealko.... Jo jo, jiný kraj jiný mrav. Zachránila to vodka zakoupená v blízkém supermarketu :-)Czestochowa je největším poutním místem Poláků. Ročně sem zavítá skoro 5 milionů poutníků. Naštěstí ve velmi deštivém odpoledni zůstala většina Poláků v teple svého domova a na Jasné hoře přeplněno nebylo. V 1655 obléhalo kláštěr 3500 švédských vojáků, ale kláštěr, který bránilo jen 260 mnichů, nedobyli. V celém areálu se kromě hlavní baziliky a kláštera nachází taky spousta muzeí, novodobých soch, obrazů.

V hlavní bazilice, jemně barokně zdobené, probíhá mše každou hodinu. Jedna skončí a druhá ihned začíná :-) Ovšem hlavní poklad Svaté hory se ukrývá v malé kapli vedle hlavní baziliky. Ikona Panny Marie Čenstochovské je tak vzácná, že je po většinu času ukrytá pod stříbrnou schránkou, která se jen někdy za zvuku trubačů odkrývá.

V chodbách kláštěra Jasné hory jde ale nalézt i novější obrazy. Třeba křížovou cestu od Dudy Gracze. Je zvláštní dívat se na obrazy, na kterých ukřižovaného krista natáčí televizní kamery a s Máří Magdalenou dělá rozhovor novinář... A ještě víc zvláštní je, že takového obrazy jsou vystavené na největším poutním místě Polska .... :-) Dobře tomu tak. Čenstochová je prostě zvláštní místo s nepopsatelnou atmosférou . Při procházce parkem v Katowicích najednou dostanete dojem, že právě přistálo UFO. Z nějaké vzdálené planety, z cizí galaxie. A opravdu :-) Pokud vstoupíte dovnitř, čeká vás výlet po celé sluneční soustavě, od planety k planetě. Ani komentář v polštině není na obtíž, ale planetárium v Brně je hezčí...


Nejhezčí budova v celých Katowicích je Slezské divadlo. Ideální poslední zastávka před cestou zpátky do Čech.

Hned za hranicemi do Čech vlak najedou jede rychleji. Máme lepší železniční koridory, tolik to nedrncá. Vše se mi zdá čistší, novější, opravenější. I nádraží. A konečně po 5 dnech svítí slunce. Jsem rád, že žiju v České republice :-) Už se těším, až zas budu příště srovnávat naší rodnou hroudu s nějakou jinou cizí zemí. Se kteroupak to asi bude tentokrát? :-)
PS. Kvalita fotek není moc valná, fotil jsem jen mobilem...

Žádné komentáře: