29. července 2009

Dinosauřím kaňonem mezi červené skály

Oak Creek Canyon je takový malý brácha Grand Canyonu. Protože je ale položený víc na jihu Ariozony než věhlasný Grand Canyon a navíc to není Národní park ale pouze Státní park, tak se o něm cestovní průvodce moc nezmiňují. Je to škoda nebo ne? Kdo ví... Každopádně spolu se sousedními červenými skalami v Sedoně je to místo na super výlet. Tak zabalit svačinu a vyrážíme :-)

Na úvod pohádka. Před miliony let žil v údolí Oak Creek mezi skalami malý dinosaurus. Často si hrál na konci údolí u vodní nádrže, která zadržovala vodu po jarních deštích a kam chodili všichni dinosauři pít. Rád hrabal do hlíny u kamenné hráze, přenášel kameny a všelijak jinak dováděl. Maminka dinosauřice mu sice říkala: "Nehrej si hráze, ještě ji rozbiješ a nebudeme mít žádnou vodu!" ale malý dinosaurus neposlouchal... Jednou takhle hrabal noru hluboko v zemi, aby si mohl hrát s kamarády na schovávanou, když tu najednou se ozvalo praskání...Nejdřív slabé, pak silnější, pak obrovské a nakonec se hráz vodní nádrže s velkým rachotem protrhla...... Obrovská vlna se vyvalila z nádrže, spláchla všechny dinousaury v údolí, takže úplně vyhynuli... A protože už vodní nádrž nezadržovala vodu pro prudkých jarních deštích, voda tekla údolím prudce až vyhloubila kaňon. Konec pohádky. Poučení na závěr - dinosauří maminky se mají poslouchat.


Kaňonem vede silnice z vrchu až dolů. Postupně se proplítá v serpentýnách kolem skal různé barvy - nejdřív bílé, pak oranžové a nakonec rudě červené. Řeka na úplném dně kaňonu se zdá úplně krotká a těžko se dá věřit, že takovýhle potůček mohl vyhloubit tak obrovskou díru do země...


V horkých letních dnes je řeka příjemně ledová a nabízí super zchlazení :-) Navíc řeka vyhloubila do červeného pískovce takové vodní kamenné skluzavky - stačí si jen lehnout do proudu a nechat se unáčet kamenným korytem :-) Sliding Rocks jsou největší atrakcí jakou Oak Creek Canyon nabízí. Zajímavé bylo sledovat, v čem se průměrný Američan chodí koupat. Už hned po příletu do Phoenixu mi v hotelovem bazénu Pavla mírně naznačila, že moje klasické evropské plavky jsou na Ameriku moc evropské...že prý v Americe není zvykem se koukat v klasických plavacích plavkách. Že ona si taky musela koupit jednodílné plavky, aby na ni Američani nekoukali s pohoršením....Prostě v Americe musí být při plavání na veřejném místě vidět co nejmenší část těla. Tak jsem si koupil plavací kraťasy až po kolena, abych tedy nepobuřoval americkou veřejnost... Až při koupání na Sliding Rocks jsem pochopil, že průměrný Američan plavky vůbec nemá. Koupe se totiž oblečený. V džínách, kratasech, v tričku, ale i v botách a ponožkách....


Po pořádném zchlazení v řece a mírném zapečení našich zad na žhnoucím sluníčku pokračujeme dále rozšiřujícím se údolím kaňonu až do města Sedona. Tohle malé městečko vypadá skoro jak z divokého západu... Nízké červené domky, malé obchůdky a restaurace nabízející steak z bizona, všude kolem červené skály. Jen aby zpoza rohu nevyskočil nějaký ozbrojený kowboy... :-)


Steak z bizona byl vydatný až moc, pro lepší trávení vyrážíme na výšlap na červenou skálu jménem Cathedral Rock.

Výstup je náročný už od začátku - nejen díky skoro 30 stupňum ve stínu a žhnoucímu sluníčku, ale taky kvůli bizonovi, který nás tíží v žaludku :-) Navíc cesta není žádný med - strmé stoupání po skále hned od začátku ....
... turisty navíc ohrožují místní, zcela určitě jedovatí živočichové (zrovna jsme byl nemocnej, když jsme to probírali v biologi, tak nevim)...
... a neustále hrozí pád do pichlavých kaktusů, které jsou všude kolem cesty...
Cesta na vrchol trvá asi hodinu, pot z nás leje jak o život, ale už po cestě nahoru jsou výhledy do okolí super. V dálce je vidět Sedona i s diskutovanou moderní kaplí postavenou přímo pod červenými skalami. Najdete ji na fotce? :-)

Konečně na vrcholu Cathedral Rock :-) Došla nám veškerá voda, nahoře na vrcholu fouká prudký hodně telý vítr - jak kdyby jste si foukali do obličeje fénem ... :-) Ale jsme spokojení, jsme nahoře :-) A dneska nehrozí žádná statická elektřina jako na Humpreys peaku, takže společné vrcholové foto bude :-)

Cestou zpět se ze sedla otvírají krásné výhledy do nekonečného údolí...

... soutěžíme, kde se méně bojí výšek (já vyhrál :-) ) ...

... a kdo je větší než skála na protějším konci údolí (zase jsem vyhrálů já :-) )


Ale co naplat, večer se blíží a nás čeká ještě cesta zpět do Phoenixu... Víkend končí, zítra zase do práce. Tak pápá Sedono :-)


PS: V pondělí jsem zjistil, že mám pěkně spálená záda.... můj z Čech dovezený krém s ochranným faktorem 15 nějak nestačil na arzonské pouštní sluníčko... Při návštěvě drogerie jsem zjistil, že v Arozině se krém s ochranným faktorem nižším než 35 vůbec neprodává... nejvíc na odbyt jdou prý krémy s faktorem 50 a vyšším ... :-)

20. července 2009

3000 metrů nahoru a 20 stupňů dolů

Phoenix leží uprostřed Arizonské pouště. Krajina kolem něho je vcelku stereotypní -písek, kaktusy, keře, skály... Ze všeho sálá teplo, kousek zeleného musíte hledat jako jehlu v kupce sena nebo třikrát denně zalévat...

Ale už dvě hodiny jízdy na sever od Phoenixu se krajina překvapivě rychle mění :-) Může za to i nadmořská výška - Phoenix leží v 340 m.n.m., dálnice za dvě hodiny cesty překoná převýšení větší než 2000 metrů. A ejhle, najednou jste místo v poušti v lese, teplota klesla o 15 stupňů :-) Flagstaf a jeho okolí bylo cílem víkendového výletu 4 Honeywell čechů :-)

Okolí Flagstafu není známé jen spoustou jezer, kam se jezdí američané zchladit z pouště...

... ale hlavně nejvyšší horou Arizony, která se tyčí přímo nad ním - Humpreys Peak, 3.829 m.


Takže - zhluboka se nadechnout... a jde se nahoru :-) Zrádnost Humpreys peaku není v převýšení - do výšku cca 2800 m se dá vyjet autem, ale v jeho výšce. Převýšení skoro 4000 metrů během jednoho dne není pro tělo zrovna ideální... Motání hlavy, sucho v ústech, špatné dýchání - to jsou jen některé příznaky vysokohorské nemoci. Ale výhledy do krajiny jsou tou nejlepší odměnou :-)

První kilometry výstupu vedou lesem, ale i přes nadmořskou výšku skoro 3000 m je všude hodně zeleně, stromy, ptáci, veverky - arizonské hory totiž leží blíž k rovníku než třeba evropské Alpy.

Za tři hodiny jsme v sedle pod vrcholem Humpreys peaku, který se nám poprvé ukazuje v celé své kráse. Dole pod sedlem je ještě zbytek loňského sněhu...
Najít kyslím v řídkém vysokohorském vzduchu je čímdál těžší... Pavle se motá hlava, Michalovi se těžko dýchá, Honzu taky bolí hlava. Já jsem zatím celkem v pohodě. Vzpomínám na podobný výstup na japonskou Fuji... http://lacmanek.blogspot.com/2007/08/ze-sauny-do-lednice.html
Jdu napřed, na vrchol Humpreys peaku zbývá hodina cesty. Na obzoru se ale objevují velké mraky ... za chvíli se začne blískat, hřmí a na vyprahlou lávovou zem dopadají první kapky deště...

Skoro vybíhám na vršek Humpreys peaku - nahoře jsem za 45 minut :-) Výhled dokola je super - rozlehlé pláně Arizony, kopce v dáli, na severu lze zahlédnou okraj Grand Canyonu. Super odměna za náročný výstup :-) Jenže něco je divné - zjišťuju, že mi nějak podivně praská suchý zip na bundě. Američanovi vedle najednou z ničeho nic přestává fungovat videokamera. Až když na vrchol přijde Američanka, které stojí vlasy na hlavě, vše je jasné..... Nestojí jí vlasy hrůzou, může za to statická elektřina ... Na první pohled legrační, nikdy jsem nic podobného neviděl :-) Prostě všude tak různě praská, vlasy delší než 2 centrimetry se tyčí k nebi jako hřebíky :-) Ale pak všem na vrcholu dojdou další souvislosti - statická elektřina může zničit foťák, omráčit špičky prstů, ale hlavně přitáhnout blesk.... A vzhledem k tomu, že obloha je pořád zatažená a hřmí každou chvíli, není to žádná legrace...

Přemýšlím, zda počkat na Honeywelí kolegy nahoře na společné vrcholové foto... Ale všichni rychle opouští vrchol, hřmí opravdu silně... Nakonec i já scházím z vrcholu níž. Suchý zip na bundě pořád praská a já marně vyhlížím zbytek výpravy. Že by se rozhodli nejít až na vrchol kvůli bouřce? Začnu cházet pomalu dolů... ale ostatní potkám po dvaceti minutách. Pavla se rozhodne nejít až na vrchol, už tam byla při minulé služebce a tentokrát ji opravdu není dobře...Michal s Honzou pokračují na vrchol, ale já už s nima znovu nejdu. Společné vrcholové foto nebude :-( I mě se začíná motat hlava... skoro půl hodiny ležím na velkém kamenu v sedle pod Humpreys peakem a odpočívám.... Cesta dolů trvá přes dvě hodiny, klesání je nekonečné a kolena trpí... Všichni se ale dolů vracíme v pořádku, bouřka nás nezastihla. Jsme unavbení ale šťasní - zdolali jsme nejvyšší vrchol Arizony :-)

17. července 2009

Teplo, zima, teplo, zima... přihořívá ... Phoenix :-)

Letošní léto v Čechách zatím nebylo nic moc.... zamračeno, celkem zima, déšť, povodně...
V Phoenixu je to přesně naopak - co bych dal za aspoň jeden chladný den..... Pro představu uvádím předpověď počasí na příští 4 dny:

45 stupňů ve stínu má své výhody i nevýhody. Mezi hlavní výhody patří, že vám rychle uschne mokrý ručník na šňůře :-) Nevýhod je více.... Tak třeba v takovémto počasí není možné skoro vůbec nic dělat...Vedro je už brzo ráno a až večer kolem deváté hodiny, když už je tma, začne být teplota přijatelná... Kam se hrabe Makedonie a smažení vajíček na kapotě auta. Pamatujete?

http://lacmanek.blogspot.com/2007/07/42-c-smame-vajka-na-slunku.html

Kvůli vysokým teplotám je všude klimatizace. V hotelu, v autě, v práci, v pobchodě, v restauraci. Klimatizace je ale všude nastavena na cca 20 stupňů, takže dostávám teplotní šoky - no posuďte moje běžné ráno:

Hotelový pokoj, 7:00 - 22 stupňů (zapnutá klimatizace)

Parkoviště před hotelem, 7:30 - 35 stupňů. Odemykám auto, otevírám všechny dveře abych vyvětral teplý vzduch, startuju motor a zapínam klimatizaci aby se vnitřek auta aspoň trochu zchladil - jinak by se nedalo na rozpálených sedačkách sedět. Po cca dvou minutách teprve můžu nastoupit a odjet do práce.

Auto, cestou do práce , 7:50- 25 stupňů. Klimatizace v autě pracuje naplno a za chvíli už je vevnitř v autě příjemná zima :-)


Parkoviště před Honeywellem, 8:00 - 36 stupňů. Přijíždím do práce. Jako napotvoru je parkoviště plné a volné parkovací místo je až na druhém konci... Takže se cestou přes parkoviště zase pěkně ohřeju :-)

Honeywell , 8:05 - 20 stupňů. Jsem v práci, klimatizace jede naplno... :-)


Podobně se to opakuje během oběda, když jedu s kolegy někam na jídlo. Prostě pořád se střídá teplo, zima, teplo, zima, teplo, zima :-) Kvůli vysokým teplotám se toho ani ve volném čase po práci moc dělat nedá... :-( Maximálně tak do bazénu, ale voda je skoro až nepříjemně teplá, tady asi ohřev vody nepotřebují...

... nebo horolezecká stěna v klimatizovaném horolezeckém centru ....


... nebo zalézt do pelechu v klimatizovánem hotelovém pokoji číslo 336 , odkud píšu i tyhle řádky :-)

Jak se zbavit vysokých teplot? Co třeba hory kolem Phoenixu ? :-) Už aby byl víkend, na nejvyšší hoře Arizony, Humphreys Peaku, bude určitě chladno :-)

12. července 2009

Na cestě mezi Brnem a Phoenixem

Tak takhle nějak začala šesti týdenní služební cesta do Phoenixu:

05:00 Zvoní budík. Honem ven z postele, nezapomenout žádný batoh a velká rozlučková pusa Lucce.

05:32 Odjezd šalinou číslo 8 ze Starého Lískovce na Hlavní nádraží

06:00 Stevardka v autobuse Student Agency vítá cestující ranní linky z Brna do Vídně

08:30 Vídeň, letiště - zabalená svačina přijde k chuti :-)

09:15 Check in u Austrian Airlines - letadlo do Washingtonu je plné, místo u okna už není :-(

10:30 Kontrola před nástupem do letadla: žádné složité vyptávání kdo kdy komu jak a za kolik balil zavazadla jako v Amsterodamu před odletem do Indie se ve Vídni nekonná

11:30 Boeing 767 od létá na osmihodinovou cestu...

20:30 Přistání ve Washingtonu, přeřizuju hodinky o šest hod zpět na USA čas




14:30 Přistání ve Washingtonu, hodinky přeřízeny

14:45 Všechny cestující nakládají do jakési pojízdné krabice a vezou přes celé letiště na imigrační oddělení.... Zvláštní pocit....

15:30 Kontrola u imigračního úředníka - Honeywell pracovní víza jsou v pořádku a tak jsem oficiálně vpuštěn na půdu USA :-)

15:45 Vyzvedávám kufry. Přichází ke mně zaměstnanec letiště - paní se psem, asi hledá drogy.... Pes sedivoce sápe na můj batoh a paní zbystří... Ne drogy nevezu, ale pes asi dostal chuť na moji nedojedenou svačinu - chleba s paštikou a sýrem.... snažím se to vysvětlit té paní, ale ta mluví něco o nedovoleném dovozu potravin, pokutě 300 USD a posílá mě na důkladnou prohlídku... Za neprůstzřelným sklem vysvětluju pohledné černošce, že nejsem drogový dealer, jen jsem zapomněl dojíst svačinu...Zkuste ale vysvětlit anglicky co to je paštika, když to Američani v životě neznají...Černoška si bere sterilní rukavice a zkoumá moji nedojedenou svačinu...s omluvným výrazem mi oznamuje, že svačinu mi musí zabavit, jinak by mi byl odepřen vstup na území USA...a tak svačinu obětuju...po zrentgěnování batotu končí v koši i jablko - dovoz ovoce je taky zakázaný....pak jsem propuštěn :-) Uf.....





16:15 Bezpečností prohlídka na letišti - co kdybych vezl třeba bombu? Pod rentgen jde kromě trenýrek snad úplně všechno, i boty...

16:30 Nastupuju do pojízdného kontejneru, který mě veze z imigračního oddělení zpátky na letištní terminál

16:50 Check in do navazujícího letu s US Airways z Washingtonu do Phoenixu

17:20 Odlet Airbusu A319 :-) Stihl jsme to :-)




18:20 Let bude trvat 4.5 hodiny a na palubě mezistátních letů v Americe se nepodává jídlo... teď by se mi zabavená svačina hodila... :-)

22:00 Přílet do Phoenixu na Terminál 4, přeřízení hodinek o 3 hod zpět


19:00 Přílet do Phoenixu na Terminál 4, hodinky přeřízeny

20:30 Čeká na mě kolegyně Pavla :-) Sláva :-)

20:00 Z letadla už vyložili všechny kufry, ale moje mezi nimi nejsou.... :-/ Smutně je vyhlížím na pásu v příletové hale, ale nic....Jdu to nahlásit nas přepážku US Airways, snad se najdou, mám jen jedno tričko navíc...

20:30 Vysvětlení paní od zavazadel US Airways: "Protože jsme letěl z Vídně se společností Austrian Airline, ale letenku Vám vystavili United Airlines prostřednictvím American Expres, zodpovídá za Vaše zavazadla společnost United Airlines. Letenku z Washingtonu jste měl s United Airlines, ale Váš let by operován US Airways. US Airways odbavují zavazadla na Terminálu 4, ale United Airlines odbavují zavazadla na Terminálu 2. Proto byla ale Vaše zavazadla dopravena na terminál 2, i když letadlo sice přistálo u terminálu 4. " No rozumíte tomu? Já moc ne... ale hlavně že vím kde mám svoje kufry :-)

21:00 Vyřizuju půjčení auta, příštích šest týdnů se po Phoenixu budu prohánět v KIA Rondo (sorry Jardo, Renaulta neměli..... :-) )

21:30 Vyjíždíme z letiště na hotel, Pavla jede první a já ji sleduju. Napoprvé se výjezd na správnou výpadovku nepodaří, ale podruhé to už vyjde :-)

22:30 Konečně u hotelu :-)



23:00 Slavnostní příjezdová večeře a uvítací pivo :-) ( díky Pavlo :-) )

24:00 Večerka :-) V čechách už je pondělí 9 hod ráno, cesta trvala celkem 28 hodin. Dobrou noc :-) A zítra vzhůru do Arizonské pouště :-)